«

»

Kwi 13

Wielki Czwartek 2017

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalnego. To w tym dniu w Wieczerniku Chrystus celebrował pierwszą Mszę świętą i wyświęcił Apostołów na pierwszych kapłanów. Ustanowił tym samym dwa sakramenty – Eucharystii i Kapłaństwa.

Uroczystej Mszy świętej, poprzedzonej ostatnią w tym roku Drogą Krzyżową dla Dzieci, przewodniczył Ks. Kanonik Henryk Krzyżanowski w koncelebrze z Ks. Proboszczem Michałem Mierzwą i Wikariuszami – Ks. Piotrem Strojnym i Ks. Kamilem Dziurdziem.

Na początku kapłani w dniu swego święta otrzymali życzenia, będące wyrazem wdzięczności ze strony wiernych za ich obecność i posługę. Podziękowania złożyli przedstawiciele Parafian, Stowarzyszenia Ziemi Zaklikowskiej im. Anny Nagórskiej, Rady Parafialnej oraz Grup Duszpasterskich: Liturgicznej Służby Ołtarza, Scholi Dziecięcej “Ignis”, Scholi “Cantate Deo”, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Chóru “Gloria”, Kół Żywego Różańca, Rodziny Serca Jezusowego oraz Parafialnego Koła Przyjaciół “Radia Maryja”.

Podczas homilii Ksiądz Proboszcz wskazał na trzy słowa, opisujące ten wyjątkowy dzień: Wieczernik, Eucharystia i Kapłaństwo. Podkreślił, że wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat nadal są aktualne i dzieją się podczas każdej Mszy świętej. Na koniec złożył życzenia kapłanom współpracownikom, dziękując za codzienną posługę duszpasterską.

Po Komunii świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do “Ciemnicy” – symbolizującej miejsce uwięzienia Chrystusa.

Mszę świętą Wieczerzy Pańskiej ubogacił śpiew Scholi “Cantate Deo”, zaś w przebieg liturgii zaangażowali się liczni ministranci i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Tegoroczna zaklikowska “Ciemnica” bazuje na surowości – połączeniu cegły z drewnem. Ceglana posadzka i ściana frontowa wykonane w klimacie modlitewnym Wspólnoty z Taize współgrają z zamykanym metalową kratą tabernakulum z lipowego pnia. Na nim osadzone zostało dzieło bieszczadzkiego artysty Zdzisława Pękalskiego – “Chrystus Uwięziony”. Ważną rolę odgrywają kwiaty – osadzone na lipowych pniach doniczki z pekoniami oraz bukiety z czerwonego anturium oraz biało – czerwonych goździków, przeplatane pnączem akacji. W refleksji pomaga gra świateł – czerwone oświetlenie LED, oświetlenie punktowe oraz naturalne światło małych świeczek, umieszczonych w ceglanej ścianie frontowej. Do modlitewnego zamyślenia zmusza umieszczony na bordowym tle cytat z twórczości zaklikowskiej poetki i humanistki Anny Nagórskiej: “Serce ludzkie jest czasem okrutną ciemnicą, w której się Zbawicielu uwięzić pozwalasz…”

 

(zdjęcia: Sylwia Janiszewska)