Mar 29

“Idźcie i głoście!… Pokutujcie!” – Rekolekcje Wielkopostne

Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne zostały poprowadzone przez nowego zaklikowskiego Proboszcza Ks. Michała Mierzwę. Tematem przewodnim było ogólnopolskie hasło roku duszpasterskiego “Idźcie i głoście!” oraz wezwanie Matki Bożej “Pokutujcie!” z racji 100 rocznicy objawień fatimskich.

Zaklikowskie spotkania rekolekcyjne rozpoczęły się w sobotę 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, zaś zakończyły się z w środę 29 marca w dzień Spowiedzi Parafialnej.

Nauki rekolekcyjne skierowane były do każdej grupy wiekowej – odbyły się spotkania z dziećmi ze Szkoły Podstawowej, z młodzieżą z Gimnazjum i Liceum, z dorosłymi oraz z osobami starszymi i cierpiącymi, połączone z sakramentem namaszczenia chorych. Dodatkowo miały miejsce nauki stanowe dla kobiet i mężczyzn.

Kolejnym spotkaniom rekolekcyjnym towarzyszyli konkretni święci Patroni: Matka Boża Fatimska, św. Anna – Patronka Parafii i Babcia Pana Jezusa, św. Maksymilian Maria Kolbe oraz św. Jan Paweł II.

Pochylenie się nad hasłem rekolekcji, połączonym z przesłaniem wynikającym z życia Patrona dnia wiązało się z wnioskami duchowymi, a także duszpasterskimi. Zaliczyć można do nich:

– uroczyste obchody 100-lecia Objawień Fatimskich w formie pierwszosobotnich pielgrzymek maryjnych w sześć miejsc kultu w różnych częściach Parafii (od maja do października),

– ożywienie kultu św. Anny poprzez wprowadzenie wtorkowej Nowenny ku czci Patronki Parafii z modlitwami prośby i dziękczynienia, przedstawianymi przez Parafian,

– założenie Bractw św. Anny – żeńskiego i męskiego,

– powołanie do istnienia Rycerstwa Niepokalanej (dzieła św. Maksymiliana Marii Kolbego).

Wierzymy, że z pomocą Boga i ludzi tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne wydadzą obfite plony duchowe i duszpasterskie.