«

»

Mar 19

“Wyjątkowa woda od Jezusa…” Kolejna Msza święta dla dzieci

Tym razem tematem Mszy świętej dla dzieci była “woda żywa”, którą możemy otrzymać tylko od Jezusa. Dzieci dowiedziały się, czym tak naprawdę jest owa tajemnicza woda, która najskuteczniej gasi pragnienie każdego człowieka.

III Niedziela Wielkopostna związana jest z Ewangelią o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba w Sychar. Odrzuconej przez miejscową społeczność kobiecie Jezus dał nadzieję na lepsze życie – na ziemi i w wieczności: Każdy, kto pije tę wodę, nadal będzie odczuwał pragnienie. Kto natomiast napije się wody, którą Ja mu dam, już nigdy więcej nie będzie odczuwał pragnienia, gdyż woda, którą mu dam, stanie się w nim obfitym źródłem na życie wieczne.

Dzieci, podobnie jak na każdą dziecięcą Eucharystię, otrzymały zadanie domowe. Tym razem narysowały, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka. Opowiedziały o tym na początku homilii.

Na przykładzie historii spotkania Jezusa z Samarytanką najmłodsi Parafianie odkryli, że woda obiecana przez Chrystusa jest zupełnie inną wodą, niż ta znana na co dzień. Z pomocą w zrozumieniu tej prawdy przyszły rekwizyty: kamienna stągiew – podobna do tej, którą przyniosła kobieta samarytańska, oraz szklanki napełnione wodą.

Stągiew to obraz naszej duszy. Ta z zaklikowskiej świątyni napełniona została do połowy. To symbol wody Chrystusowej – a więc łask z sakramentu chrztu świętego, bierzmowania oraz małżeństwa lub kapłaństwa. Jednak to za mało – bo od połowy stągiew jest nadal pusta!

Dzieci wypełniły ją za pomocą wody znajdującej się w szklankach z napisami: Komunia święta, spowiedź, modlitwa i dobre uczynki. To kolejne sposoby gaszenia pragnienia duszy Bożą wodą i wypełniania jej aż po brzegi! Stągiew jest już pełna!

Dzieci i dorośli uświadomili sobie na nowo, że wszystkie ludzkie pragnienia może ugasić tylko sam Bóg, obecny w sakramentach, modlitwie i dobrych uczynkach. Dlatego trzeba jak najczęściej “uzupełniać” nasze dusze tą wyjątkową Boską wodą!

Tradycyjnie na koniec Eucharystii została wylosowana nagroda za zadanie domowe, zaś każde dziecko otrzymało kolejny obrazek z Mszy świętych niedzielnych i indywidualne błogosławieństwo.

Coniedzielna Msza święta dla dzieci o godz. 9.00 gromadzi ponad 120 najmłodszych Parafian. Liturgię ubogaca Schola Dziecięca “Ignis” oraz dzieci I – komunijne wraz z rodzicami – każdej niedzieli kolejne trzy rodziny czytają lekcje mszalne, modlitwę powszechną oraz przynoszą dary ołtarza.

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami na niedzielne Msze święte o godz. 9.00!