«

»

Lut 22

Dzień Myśli Braterskiej – harcerskie świętowanie w Woli Rzeczyckiej

Patrz szeroko. I nawet kiedy wydaje ci się, że patrzysz szeroko – ciągle patrz jeszcze szerzej – te słowa generała sir Roberta Baden-Powella, założyciela światowego skautingu przyświecały tegorocznym obchodom DMB – czyli Dnia Myśli Braterskiej.

Każdego roku 22 lutego, w dzień urodzin sir Roberta Baden-Powella (w tym roku 160 rocznica) i jego żony – Lady Olave, Naczelnych Skautów Świata, skauci i harcerze spotykają się w swoich środowiskach na tym święcie przyjaźni, aby docenić i na nowo odkryć ideę braterstwa. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu (na świecie ponad 50 milionów, w Polsce ponad 150 tysięcy w ZHP, 15 tysięcy w ZHR) i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają życzenia, przesyłają kartki i sms-y, na Facebooku ustawiają zdjęcia profilowe w mundurze, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy uroczystym ognisku czy świeczkowisku.

Dzień Myśli Braterskiej obchodzony był także w Szczepie ZHP Bieszczadnicy w Woli Rzeczyckiej, który istnieje przy miejscowej parafii od ponad 20 lat i liczy ponad 100 zuchów i harcerzy wszystkich pionów metodycznych.

Harcerskie święto braterstwa i przyjaźni rozpoczęła uroczysta Msza święta w intencji harcerzy i instruktorów, podczas której odczytane zostało przesłanie harcmistrzyni Małgorzaty Sinica – Naczelnik ZHP, która podkreśliła, że świat stworzony jest po to, by iść przez niego nie w pojedynkę, a w gronie przyjaciół  oraz, że łączy nas braterstwo, praca nad sobą i służba: Bogu, Ojczyźnie i ludziom – razem tworzymy lepszy świat!  Zgromadzeni harcerze i wierni mogli zobaczyć prezentację, przedstawiającą ideę i przesłanie tego wyjątkowego dnia. Kontynuacja spotkania miała miejsce w salce na plebanii, gdzie przy śpiewie Płonie ognisko i szumią knieje... rozpalono obrzędowe świeczkowisko. Czas wypełniło śpiewanie harcerskich piosenek, zabawy i pląsy oraz konkursy. Każdy otrzymał piernikowe serduszko z napisem DMB oraz z racji Tłustego Czwartku – pyszne pączki. Zakończeniem spotkania był harcerski krąg ze śpiewem Bratniego słowa i iskierką przyjaźni.

Na to uroczyste świętowanie zostali zaproszeni przedstawiciele naszej Parafii  –             harcerscy instruktorzy ZHP z Ks. Proboszczem na czele.                                                             Jest to pierwszy krok ku planowanej reaktywacji zaklikowskiego harcerstwa –                         6 Gromady Zuchowej Łowcy Przygód oraz Wielopoziomowej 25 Turystycznej Drużyny Harcerskiej Obieżyścieżki, które działały w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Adama Sapińskiego w Zaklikowie i w parafialnym Oratorium św. Wojciecha w latach  1997-2009. Należy wspomnieć, że harcerstwo zaklikowskie ma kilkudziesięcioletnią tradycję – drużyny funkcjonowały przy miejscowej szkole, Ośrodku Kultury i parafii.

Warto podkreślić, że zaprzyjaźniony Szczep Harcerski ZHP Bieszczadnicy znacząco wspomógł powstanie od podstaw 4 Szczepu Harcerskiego ZHP Feniks, istniejącego od 2013 roku przy parafii pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli (liczy obecnie ponad 120 zuchów i harcerzy).       Z pewnością posłuży także pomocą w reaktywacji naszego zaklikowskiego harcerstwa.

Nabór dzieci i młodzieży do Gromady Zuchowej (klasy 1-3 Szkoły Podstawowej) i Drużyny Wielopoziomowej (klasy 4-6 Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Szkoła Ponadgimnazjalna) planowany jest na czas po Świętach Wielkanocnych (II połowa kwietnia).

W tym momencie kompletujemy kadrę instruktorską. Zapraszamy więc do współpracy osoby dorosłe, związane kiedyś z harcerstwem oraz te, które chcą poznać ideę skautingu i zaangażować się w reaktywację harcerstwa (oferujemy bezpłatne wyjazdy na kursy instruktorskie). Potrzebujemy osób, mogących poświęcić czas jako drużynowi i przyboczni podczas systematycznych zbiórek (2 godziny w tygodniu) oraz biwaków czy obozów, a także mile widziane są osoby, mogące się zaangażować w miarę potrzeb i wolnego czasu.   Chętnych prosimy o skontaktowanie się z ks. Kamilem Dziurdziem.

Misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.         Mamy nadzieję, że ta misja będzie wkrótce realizowana także w Zaklikowie!                       Czuwaj!

 

Zaprzyjaźnione środowiska harcerskie na Facebooku:

Szczep Harcerski “Bieszczadnicy” z Woli Rzeczyckiej i 4 Szczep Harcerski “Feniks” ze Stalowej Woli

 

https://www.facebook.com/Szczep-ZHP-Bieszczadnicy-207740252620741/?ref=page_internal

https://www.facebook.com/harcerstwoopatrznosc/